Námět a scénář celovečerního filmu Stingl – Malý velký Okima o životě slavného etnografa, cestovatele a nejvydávanějšího českého spisovatele všech dob Miloslava Stingla vznikal mnoho let. Režisér Steve Lichtag se s doktorem Stinglem přátelil přes 20 let. Jejich vztah charakterizovala hluboká důvěra a naprostá otevřenost ve všech tématech, která neměla časové, geografické ani lidské hranice. Když se Steve Lichtagovi v roce 2017 dostala na stůl kniha o Stinglově životě, vnímal to jako nový impuls k filmovému zpracování neobyčejného příběhu. Fascinoval ho senzační objev 280 zaprášených nevybalených kufrů a desítek beden archiválií ve Stinglově vile, které cestovatel ukrýval mnoho desetiletí. Nejvíce ho však zaujal jeho osobní příběh hnaný dětským snem o indiánech a dalekých cestách do neznáma, který vyvrcholil jmenováním indiánským náčelníkem.

I přesto, že by život cestovatelské legendy vydal na dlouhou filmovou sérii, Lichtag nechtěl s příběhem pracovat lineárně. Scénář postavil na emocích a nejbližších lidech okolo doktora Stingla. Příběh odkrývá jeho vnitřní konflikt, kdy za dosažením absolutního profesního vrcholu stály složité vztahy v osobním živote a rodině, která trpěla jeho vědeckými a objevitelskými cestami. Ve filmu se díky tomu setkáme s jeho třemi osudovými a zcela odlišnými ženami, které ho doprovázely celý život. Divákovi se tak otevře neznámá osobní kapitola Stinglova života, jež poodkryje řadu tajemství. Je s podivem, že jeden muž miloval natolik rozdílné osoby. Jeho první, smířlivá a dodnes milující žena Dagmar 13 let oddaně čekala na jeho návraty z cest. Dodnes ji mrzí, že spolu nezůstali. Jeho druhá žena Jana s ním bydlela 50 let v zanedbané vile spolu s padesáti psy. Se svým manželem, který mnohokrát objel celý svět, byla pouze dvakrát na dovolené. Její pohled na život s cestovatelskou legendou je stejně důležitý jako Stinglovo vlastní vyprávění. Třetí osudová žena Erika je Stinglovou první láskou. Noblesní energická dáma na něj oddaně čekala téměř celý život. Šedesát let živila naději, že si ji jednoho dne vezme za ženu. Ve filmu rezonuje i neobvyklé přátelství doktora Stingla s mladým spisovatelem Adamem, který 4 roky sepisuje jeho příběh. I když oba muže dělí 60 let života, vzniká mezi nimi silné pouto. Film poodkrývá i Stinglovu nepraktičnost, nad kterou se dodnes pozastavují i jeho nejbližší. Jeho nepřehlédnutelnou vlastnost ilustruje nejen neudržovaná rodinná vila, ale i stav hrobky na Vyšehradě, kde ani 35 let po smrti jeho rodičů není uvedeno jejich jméno.

V létě 2018 padla první filmová klapka projektu o muži, jenž ovlivnil miliony lidí v touze poznávat svět za hranicemi jejich země. Film STINGL – MALÝ VELKÝ OKIMA je o snech malého chlapce, který se v dospělosti stal velkým indiánským náčelníkem. Je o člověku, jehož nezdolná vůle, osobitý humor a geniální paměť napsaly originální příběh plný absurdních situací, vtipných životních epizod a zvratů. V průběhu natáčení zdigitalizoval filmový štáb stovky hodin filmových materiálů ze Stinglova osobního archivu. Štáb se též musel vyrovnat s prudkým zhoršením jeho zdravotního stavu, kvůli němuž byl rok hospitalizován v nemocnici. Doktor Stingl zesnul 11. května 2020 v době, kdy byly práce na filmu v plném proudu. Přesto se film podařilo dokončit a premiéra je v plánována na 3. září 2021 v kině Lucerna.

V případě zájmu doporučujeme k rozhovoru:

Steve Lichtag – režie, scénář

Steve Lichtag je světoznámým dokumentaristou převážně přírodovědeckých filmů s podmořskou tematikou. Od roku 1988 natočil, produkoval, spoluvytvářel a podporoval desítky filmových projektů. Každý jeho projekt vyniká unikátním obsahem i zpracováním a získal si přízeň diváků na celém světě. Během své filmové kariéry spolupracoval s hollywoodskými scénáristy Donem Hahnem, Kirkem Wisem a Davidem Raynoldsem. Hlavním protagonistou v jeho zatím posledním filmu „Aldabra – Byl jednou jeden ostrov” je hollywoodský herec Pierce Brosnan. Steve Lichtag je držitelem více než šedesáti filmových cen z mezinárodních filmových festivalů. Je dlouholetým členem mezinárodních filmových porot a produkčním partnerem zahraničních filmových společností.

Adam Chroust – námět, scénář

Adam Chroust vystudoval moderní dějiny na Masarykově univerzitě v Brně, je autorem výpravné biografie Miloslava Stingla. V roce 2014 objevil ve Stinglově vile desítky let utajovaný unikátní archiv. V několika po strop zaskládaných místnostech leželo 280 zapečetěných cestovních kufrů a sto padesát beden archivních materiálu, o jejichž existenci kromě nejbližší rodiny nikdo nevěděl. Jako jediný získal svolení prozkoumat deset tun unikátních materiálu a podrobně zmapovat pozoruhodný životní příběh cestovatele a spisovatele Miloslava Stingla. Práci na knize se intenzivně věnoval několik let, dohromady pres 4000 hodin. Jeho kniha Miloslav Stingl. Biografie cestovatelské legendy získala prestižní literární ocenění Magnesia Litera 2017 v kategorii Litera za nakladatelský čin, Český bestseller 2016 v kategorii Cestopisy a reportáže a Mezinárodní cenu Egona Ervína Kische za literaturu faktu.

NEVÁHEJTE NÁS KONTAKTOVAT

Budeme rádi, když nás budete kontaktovat pro více informací o našich službách.