Když začal Maestro Ennio Morricone v roce 2019 pracovat na nové koncertní produkci, která ho měla nahradit na světových pódiích, již počítal s tím, že dirigovat bude jeho syn Andrea. Vybral svoji nejoblíbenější filmovou hudbu, ale tušil, že by tento koncert měl být něčím odlišný od těch předchozích, které ještě osobně dirigoval. A právě jeho obdivovatel a přítel, Quentin Tarantino, mu doporučil ke koncertu přidat filmové projekce. A to nejen záběry ze slavných filmů, ale i ty dokumentární, které vystihují Maestra a jeho kolegy při tvorbě i v rozhovorech, které o nich mnoho vypovídají. Morricone do té doby vždy chtěl, aby se diváci soustředili jen na jeho nádhernou hudbu, film miloval, ale svoje dílo chtěl prezentovat samostatně. Slavný filmový režisér ho ale přesvědčil o nutnosti spojit hudbu s obrazem, pro který byla stvořená. To je to, co diváci očekávají. A protože se jedná o retrospektivu, navrhl zařadit i kousky dokumentárních záběrů s Enniem a s jeho kolegy, které nebyly dosud zveřejněny.

Ennio Morricone se s Quentinem Tarantinem setkal pracovně na dvou projektech. V ikonickém filmu Kill Bill 2 zazněla Morriocneho westernová melodie, když se Uma Thurman doslova probíjí holýma rukama ven z hrobu, jak jinak než v kovbojských botách. Po tomto hudebním úryvku už oba umělci spolupracovali naplno na netradičním westernu 8 hrozných. Ten sklidil ovace po celém světě a Ennio Morricone za svoji hudbu k němu dostal v roce 2015 Oscara. Svého prvního Oscara dostal Morrione v roce 2007 za celoživotní dílo. A předával mu ho Clint Eastwood – jeho oblíbený westernový hrdina.

Ennio Morricone ve své hudbě často užíval kromě klasického symfonického orchestru také pěveckých sborů, ale nebál se experimentovat s užíváním neobvyklých zvukových efektů, ruchů a zvuků prostředí, ve kterém se film odehrává. V jeho hudbě proto slyšíme vrzání vodní pumpy, ťukání kolejnic nebo hlasy vyjících kojotů. Jeho hudba zahrnovala tóny elektrické kytary, ale i romantické housle nebo dnes už proslulou foukací harmoniku. S ní bývá někdy problém, kdo na ni umí slavnou melodii perfektně zahrát, protože to není zdaleka tak jednoduché, jak to ve filmu vypadá. Maestro Morricone si oblíbil Český národní symfonický orchestr a nahrával s nimi v pražském studiu mnoho let svoji filmovou hudbu, ale s tímto orchestrem vystupoval i na koncertech.

Samotný Maestro Morricone se premiéry svého posledního koncertu již nedožil, ale tento koncert v provedení Českého národního symfonického orchestru, bude nádhernou oslavou jeho hudby, ale i jeho osobnosti, která posunula světovou kinematografii ke vnímání filmové hudby na nové úrovni. Právě jeho hudba udělala z mnohdy „jen“ zdařilých filmů, filmy doslova dokonalé. Právě jeho hudba pomohla vykreslit jedinečnou atmosféru dramat tak, že se zaryla do srdcí všech filmových diváků. A právě tyto nejznámější scény s hudbou v podání Českého národního symfonického orchestru, světových sólistů a velkého pěveckého sboru zazní na jedinečném koncertu ENNIO MORRICONE – THE OFFICIAL CONCERT CELEBRATION dne 19. 12. 2022 v O2 areně.

NEVÁHEJTE NÁS KONTAKTOVAT

Budeme rádi, když nás budete kontaktovat pro více informací o našich službách.