Nové fotografie Howarda Cartera

Fotografie vznikly speciální metodou, kdy původní skleněné negativy byly znovu osvíceny. Z černobílých negativů tak vznikly díky moderním technologiím mnohem ostřejší a detailnější fotografie, než byly původně ty 100 let staré. Následně byly tyto nové fotografie dobarveny v postprodukci podle reálných barev originálních předmětů. Všechny původní fotografie udělal profesionální fotograf amerického Metropolitního muzea umění Harry Burton, který v té době již pracoval v egyptském Údolí králů s jinými archeologickými výpravami. Celkem pro Howarda Cartera vyfotografoval cca přes 3 400 snímků z nálezu Tutanchamonovy hrobky. Tyto fotografie vznikly během výkopových prací a především potom při vynášení a katalogizování jednotlivých částí Tutanchamonova pokladu v letech 1922 až 1932. Tyto fotografie nám dokládají přesný nálezový stav exponátů. Jejich obarvení jim ještě přidává na reálnosti¨Sté výročí objevení Tutanchamonovy hrobky i obrovský zájem návštěvníků jsou hlavními důvody prodloužení velkolepé výstavy na brněnskémVýstavišti až do konce roku 2022. V souvislosti s oslavami se chystá bohatý doprovodný program i odhalení nových informací o Tutanchamonově hrobce i jeho rodině.

Že se výstava těší vysoké návštěvnosti, není divu. Výstava Tutanchamon – Jeho hrobka a poklady je totiž sestavená přesně tak, jak byla před 100 lety hrobka objevena. Návštěvníci tak mají možnost vidět stovky nádherných předmětů včetně světoznámé zlaté posmrtné masky Tutanchamona a jeho tří zlatých rakví, kamenného sarkofágu, pozlacených schrán a mnoha šperků, amuletů a rituálních předmětů tak, jako by tento objev spatřili mezi prvními.

A protože Faraonova hrobka i samotný život Tutanchamona jsou opředeny mnoha tajemstvími a mystérii, v rámci výstavy bude návštěvníkům poodhaleno více informací ohledně nálezu hrobky. Díky unikátnímu způsobu expozice a audio průvodci budou návštěvníci doslova vtaženi do objevitelského příběhu Howarda Cartera a doby faraonů. Výstava tak své návštěvníky doslova přenese tisíce let v čase. Archeolog Daniel Šigan k objevu hrobky přináší informace jak Carter hrobku objevill. “Soudě podle všeho šlo o kombinaci Carterovy dlouholeté práce v Údolí králů, při které tuto lokalitu poznal velice detailně a dokázal si tak logickým postupem vytipovat pravděpodobná místa, kde se doposud neobjevená hrobka mohla nacházet. Indicií v podobě předmětů, nesoucích jméno panovníka Tutanchamona, nalezených před samotným objevem jeho hrobky v blízkosti hrobky a také Carterovy vytrvalosti a odhodlanosti se kterými za svým cílem šel,” vysvětluje archeolog.

A že oslavy stého výročí od objevení Tutanchamonovy hrobky budou stát za návstěvu potvrzují i slova organizátorů výstavy. „Rozšířili jsme tým našich odborných poradců o další členy a připravujeme pro návštěvníky i pro školy spousty nových aktivit. Především se jedná o komentované prohlídky, které od září budou vypsány i pro rodiny s dětmi a školní třídy,” říká Květa Havelková, tisková mluvčí výstavy. Zároveň dodává že v rámci olsav si chystají nejedno překvapení. “Jednáme se Zahi Hawassem, aby přijel do Brna a seznámil nás se svými nejnovějšími výzkumy, které se týkají faraonovy rodiny, především jeho matky a také objevu hrobky Nefertiti, matky Tutanchamonovy manželky. Je fascinující, že více než 3000 let stará královská rodina dosud nevydala všechna svá tajemství. A je nám ctí být právě u toho spolu s našimi návštěvníky,“ komentuje prodloužení výstavy a připravované akce na Výstavišti v Brně tisková mluvčí výstavy.

NEVÁHEJTE NÁS KONTAKTOVAT

Budeme rádi, když nás budete kontaktovat pro více informací o našich službách.