Umění bez předsudků:
„Handicapovaný“ projekt UPSIDE DOWN! vystavuje v Galerii Zátiší

V květnu proběhl pod vedením malíře Petera Herela a za spolupráce Tomáše Pika z Galerie Zátiší výtvarný happening UPSIDE DOWN!. Unikátní počin věnovaný lidem s handicapem spojil na tři dny v prostorách zámku Lobeč umělce s Downovým syndromem a dal vzniknout jedinečným abstraktním dílům. Všechna prošla rukama výtvarných expertů a obstála! A přesně o to Peterovi Herelovi šlo: dokázat, že umění patří všem, bez ohledu na případný handicap. Chcete vidět, jaké obrazy vznikly? Přijďte od 28. 6. do 21. 9. 2018 do Galerie Zátiší v Praze-Chodově!

Třídenní happening UPSIDE DOWN! se 22. až 24. května konal v prostorách zámku Lobeč, který laskavě zapůjčila Zuzana Šimonková. Umělce s Downovým syndromem podpořil
i kurátor Galerie Zátiší, Tomáš Pik. A malíř Peter Herel pak touto akcí završil své snažení
o vyvrácení dogmat, jež o umění a handicapových kolují.

Při svém pobytu v Holandsku totiž zjistil, že lidé s Downovým syndromem disponují velkou představivostí a jsou natolik spontánní, že by ve výtvarném projevu měli obstát před kýmkoliv. A tak navázal na své workshopy „Staň se malířem“ a uspořádal za podpory Galerie Zátiší zmíněný happening. Mimo jiné právě s cílem ukázat, že lidé s Downovým syndromem mohou vytvořit originální výtvarné dílo, schopné obstát i ve světě renomovaných umělců.
A současně zbavit umělecký svět předsudků a představ o tom, kdo vlastně může být umělcem.

Po celou dobu příprav i realizace o projektu takřka nikdo nevěděl. Nikola Ptáčková a Ľubomír Činčura vše dokumentovali a natáčeli a experti přes výtvarné umění pak dostali k posouzení díla záhadného malíře YIPEMADA MIMIYASHI, za nímž se ve skutečnosti skrývají umělci s Downovým syndromem.

Díla i jejich autory uvidíte na vernisáži 28. 6., jež bude oslavou prvního výročí existence
Galerie Zátiší. A dokument natáčený během akce si odbude premiéru 22. 9., v rámci oslav
22. výročí založení Společnosti rodičů a dětí s Downovým syndromem. Součástí premiéry bude i dražba obrazů, jejíž výtěžek na zmíněnou společnost.

Buďte u toho i vy. Buďte součástí umění bez předsudků.

Profily organizátorů:

 

Peter Herel

Malbu studoval na Gerrit Rietveld Academie v Amsterdamu, od roku 2013 působí opět v Čechách. Jeho tvorba je zaměřena především na portréty a nástěnnou malbu, jeho momentálně největším českým projektem je Red Blue Dimension, v rámci které vznikla série 3D modročervených obrazů, z nichž některé jsou umístěny v rámci stálé expozice na Hradě Houska. Červenomodrý projekt pokračuje i v Muzeu Artu a iluzí na Staroměstkém náměstí v Praze jako stálá expozice – Červenomodré bludiště.

Tomáš Pik

Manažer projektu UPSIDE DOWN!, kurátor Galerie Zátiší, art manager projektu Red Blue Dimension, milovník umění, života a krásných žen. Významně se angažuje v projektech pro lidi s handicapem.

Nikola Ptáčková

Publicistka, cestovatelka, fotografka. Fotografii se začala intenzivně věnovat od roku 2016, kdy absolvovala fotoexpedici do Kyrgyzstánu. Od té doby se zaměřuje především na fotografie periferií a sociálních jevů. Na společné výstavě z cest po Nepálu s Ľ. Činčurou v roce 2017 v Praze se zaměřila především na postavení žen v nepálské společnosti. Fotografie z cest připravují společně pod značkou Travellocos.

Ľubomír Činčura

Jaderný fyzik, cestoval a fotograf. Fotografii studoval u prof. Pavola Breiera na Slovensku, má za sebou několik fotografických výstav, na nichž prezentoval převážně fotografie z cest. Zaměřuje se především na portréty a zachycení silných emocí v lidských tvářích ve snaze hledat a nacházet podstatu člověčenství. Jeho poslední výstava byla společně s N. Ptáčkovou v Galerii Zátiší v Praze v roce 2017.

Galerie Zátiší

Poprvé otevřena v červnu 2017, kdy zde byla poprvé představena série červenomodrých
3D obrazů nazvaná Red Blue Dimension. Od té doby jsou zde pořádány pravidelné výstavy, kterých se účastní renomovaní umělci jako například Oto Placht.

Společnost rodičů a přátel dětí s Downovým syndromem, z. s. 

Byla založena roku 1996. V současnosti sdružuje více než 260 rodin vychovávajících děti s Downovým syndromem. Umožňuje jim setkávat se, rozšiřovat své znalosti a předávat si zkušenosti se zvládáním této životní situace. Snaží se také o dialog s odbornou veřejností, který má zlepšit podmínky pro rozvoj dětí s Downovým syndromem – od nejranějšího věku až do dospělosti. Přímo pracuje s dětmi s Downovým syndromem a pomáhá při jejich integraci do předškolních a školních zařízení i do společnosti. V neposlední řadě pak spolupracuje s organizacemi a odbornou veřejností podobného zaměření v Česku i v zahraničí.

NEVÁHEJTE NÁS KONTAKTOVAT

Budeme rádi, když nás budete kontaktovat pro více informací o našich službách.